Campioni la Izvorani!

Duminică, la Izvorani, au avut loc Campionatul Naţional de Karate Interstiluri şi Campionatul Universitar de Karate. La cele două competiţii s-au înscris peste 100 de sportivi de la 51 de cluburi din ţară, cei mai buni pe stilul de karate(shotokan, shitoryu, wado ryu şi goju ryu).

La cele două întreceri, Piteştiul a fost reprezentat de sportivii de la FC Argeş. Clubul nostru i-a aruncat în luptă pe Vlad Rizea, Alexandra Pană şi Andrei Ghiţă. La finalul competiţiilor, deşi a fost accidentat, Vlad Rizea a câştigat o medalie de argint la kumite wkf -84 de kg şi locul III la Campionatul Universitar. Prin această evoluţie, Vlad a demonstrat că este unul dintre cei mai buni karateka din ţară la proba de kumite atât la -84 de kg cât şi +84 de kg, categorie la care s-a impus în luna noiembrie anul trecut la Campionatul Naţional Under 21. Alexandra Pană a obţinut o medalie de argint la Campionatul Universitar, în proba de kumite, la categoria -61kg, iar Andrei Ghiţă o medalie de bronz la Campionatul Universitar, la proba kumite masculin -67kg. Sebastian Ene, antrenorul secţiei de karate al clubului FC Argeş este mulţumit de rezultatele elevilor săi: “Sportivii sunt într-o formă foarte bună, aşteptam cu nerăbdare campionatele naţionale de stil de la sfârşitul lunii. Sunt optimist şi cred că ne vom impune la probele la care vom participa. De asemenea sunt încrezător şi în ceea ce priveşte participarea la Karate1 Series A, de la Istanbul, din luna mai, a sportivilor Vlad Rizea şi Alexandra Pană, competiţie prin care se acumulează puncte pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020”.