Connect with us

Baschet

Revenire spectaculoasă și o nouă victorie pentru alb-violeți

FC Argeș Basketball a primit vizita lui SCM U Craiova, în cadrul rundei a 7-a din sezonul regulat al Ligii Naționale de Baschet masculin. Vulturii au reușit o nouă victorie în campionat, reușind să depășească formația din Oltenia cu scorul de 83-79.

Cu doi jucători de bază indisponibili (Ilari Seppala și Goran Gajovic), misiunea piteștenilor se anunța una diificilă, adversara reprezentând una dintre cele mai fizice echipe ale întrecerii masculine. În ciuda acestui aspect și a eliminării lui Tudor Costescu în minutul 9 al meciului, după acumulare a două faulturi tehnice, FC Argeș a obținut alte două puncte.

Jocul de la Sala Sporturilor a consemnat o revenire spectaculoasă a echipei noastre, avantajul pe care Craiova îl avea în sfertul al treilea fiind de 11 lungimi. Succesul este cu atât mai spectaculos cu cât îl are în prim plan pe tânărul Ștefan Odea. Scouter-ul FC Argeș a fost cel care a condus jucătorii de pe margine, în urma descalificării antrenorului principal.

Scor pe sferturi: 22-22, 18-25, 19-21, 24-11.

CASETA STATISTICĂ

Puncte: 83-79

Recuperări: 33-35

Recuperări ofensive: 18-18

Recuperări defensive: 15-17

Pase decisive: 18-13

Intercepții: 8-9

Capace: 4-1

Posesii pierdute: 18-21

Eficiență: 85-74

Aruncări de 2 puncte(%): 61-53

Aruncări de 3 puncte(%): 29-43

Aruncări din acțiune(%): 45-49

Aruncări libere(%): 67-50

Alb-violeții au 7/0 și se pregătesc pentru duelul cu CSM Oradea, care vine la doar patru zile distanță de acest succes. SCM U Craiova a disputat toate cele 7 partide, având bilanț de 4/3.

Următorul meci BASCHET

Următorul meci VOLEI

Advertisement
Advertisement

Stiri

Mai multe despre Baschet

Follow by Email
Twitter
Instagram
WhatsApp