Connect with us

Baschet

Thriller în Trivale cu victorie obținută de vulturii lui Milan Mitrovic

Meci nebun în cadrul etapei cu numărul 5 a Ligii Naționale Mozzart Bet. FC Argeș a primit replica lui CSM Târgu-Mureș, într-un joc disputat sâmbătă (29.10), la Sala Sporturilor Trivale. A fost nevoie de două reprize de prelungiri pentru ca vulturii alb-violeți să își treacă în cont un nou succes stagional. Scorul final a fost 108-106 (19-23, 31-25, 15-22, 20-15, 13-13, 10-8).

Partida a avut loc într-o atmosferă de poveste. Arena a fost neîncăpătoare, aproximativ 1000 spectatori asistând la acest thriller.

Aruncări libere(%): 71-79

FC Argeș Pitești: Bruce Massey (24 pct, 6 rec, 4 pd), Nikola Jevtovic (22 pct, 10 rec, 2 pd), Dragan Zekovic (14 pct, 6 rec, 2 pd), Josh Cunningham (12 pct, 2 rec, 2 pd), Tudor Fometescu (11 pct, 1 rec, 1 pd), Andreja Milutinovic (9 pct, 3 rec, 4 pd), Mihai Măciucă (8 pct, 2 rec, 1 int), Radu Voinescu (5 pct, 1 rec, 1 pd), Mihai Gavrilă (3 pct, 4 rec, 1 pd)

CSM Târgu-Mureș: Jonathan Person (24 pct, 6 rec)

În urma acestui rezultat, FC Argeș are 2/2 în clasament. Mureșul ajunge la 1/3.

Liga Națională ia o pauză de trei săptămâni, perioadă în care echipa națională a României va disputa două meciuri pentru precalificările la FIBA EuroBasket 2025.