Connect with us

Baschet

FC Argeș se menține pe podium după seria consecutivă de 3 meciuri pe teren propriu

Au fost trei meciuri nebune pe teren propriu pentru echipa de baschet.După succesul obținut cu Rapid, în fața a peste 3.700 fani, alb-violeții au înfruntat pe Corona Brașov și U BT Cluj-Napoca.

Meciul cu Corona Brașov s-a disputat într-o sală arhi-plină, iar cei 3.000 fani au fost răsplătiți cu un nou succes. A fost 83-79 (25-20, 18-19, 23-18, 17-22), la finalul unui joc controlat din primul până în ultimul minut.Corey Allen a totalizat 16 puncte, 3 recuperări, 7 pase decisive și o intercepție, pentru 18 la eficiență, KeShawn Curry a bifat 13 puncte, iarNaje Smith și Raijon Kelly au adăugat câte 11 pentru vulturi.

În fine, main event-ul acestei săptămâni a fost reprezentat de duelul pecare echipa lui Nebojsa Vidic l-a avut cu U BT Cluj-Napoca, campioanaultimilor ani și formația ce a scris istorie pentru baschetul masculinromânesc prin calificarea în sferturile de finală ale EuroCup.

Având sold out la Pitești Arena, într-o atmosferă nebună, FC Argeș a jucat exemplar primele 30 minute, conducând Clujul la 11 lungimiînaintea sfertului decisiv. Ultimul act a fost unul excelent pentrucampioni, care, pe lângă prestația ofensivă deosebită arătată, au blocatorice armă ofensivă a gazdelor. Scorul final a fost 63-78 (21-11, 16-23, 22-14, 4-30).

Corey Allen a avut 17 puncte, dar și 10 mingi pierdute, Chris Jones a bifat 11 puncte cu 5 recuperări, iar Nikola Jevtovic a adăugat 9 puncte, 8 recuperări și 7 pase decisive.

FC Argeș are 9/6 în clasament și va juca duminică, 24 martie, la București, în fața celor de la Dinamo.