Connect with us

Baschet

Vulturii au revenit pe parchet cu succes la malul Mării Negre

FC Argeș a revenit pe parchet după o pauză de două săptămâni cauzată de coronavirus. După ce meciul ce urma să se dispute pe teren propriu cu CSM Ploiești, contând pentru etapa cu numărul 19, a fost amânat, vulturii s-au deplasat la Constanța pentru a disputa ultimul joc înainte de mini-vacanță. Elevii lui Tudor Costescu au bifat un nou succes, impunându-se cu scorul de 84-76 în fața gazdelor de la BC Athletic.

Scor pe sferturi: 10-24, 20-22, 24-13, 22-25.

FC Argeș s-a putut baza la malul Mării Negre și pe Nikola Jevtovic, pivotul sârb revenind după o accidentare ce l-a ținut departe de teren o perioadă de aproximativ patru săptămâni.

Aruncări libere(%): 83-76

Liga Națională ia o pauză pentru meciurile echipeilor naționale. Reprezentativa României, la care evoluează vulturii Tudor Gheorghe și Mihai Măciucă, va da piept cu Albania. Partida contând pentru precalificările EuroBasket 2025 va avea loc pe 24 februarie, la Ploiești.