Connect with us

karate

FC Argeș este vicecampioană națională la karate kumite seniori!

Duminică, 18 februarie, Râmnicu Vâlcea a găzduit Campionatul Național de Karate Shotokan. O competiție grea, cu mize mari. Acesta a reprezentat primul examen din acest an al sportivilor noștri.  Au fost aproape 1200 de înscrieri pe probe, unii sportivi disputând între 12 și 18 meciuri.

În finala disputată cu Universitatea Craiova, FC Argeș a trebuit să se recunoască învinsă. Echipa a fost compusă din Cosmin Duțescu, Albert Moloceniuc, David Stamate și Nicolae Deaconu. Așadar, o linie de start cu tineri a căror vârste sunt cuprinse între 18 și 20 ani.

La individual, însă, rezultatele au fost de excepție:

✔ Albert Moloceniuc a reușit să se impună la proba de kumite U21 -75 de kg, în timp ce la seniori s-a clasat pe poziția a doua.

✔ Alexandra Pană a obținut aurul și argintul la probele la care a concurat – kumite senioare -68 kg.

✔ Tot la seniori și U21 a concurat și Nicolae Deaconu, care a reușit să obțină medalia de aur, respectiv argintul la kumite -67 kg.

✔ La aceleași categorii, David Stamate a obținut bronzul.

✔ La -84 kg, Cosmin Duțescu a disputat toate finalele, fiind învins de un sportiv din Sfântu Gheorghe.

✔ Pe aceeași categorie, Răzvan Coman a obținut bronzul.

Delegația a fost condusă de Sebastian Ene, antrenor emerit și maestru al sportului.