Connect with us

Baschet

Prima victorie a anului pentru echipa de baschet

FC Argeș Baschet a repurtat succesul cu numărul 10 în Liga Națională de Baschet masculin. Trupa alb-violetă s-a impus la Galați, în fața CSM-ului din localitate, cu scorul de 85-81. Meciul a avut loc luni (10.01) și a contat pentru etapa cu numărul 14.

Elevii lui Tudor Costescu au avut un start lansat de joc și s-au distanțat pe tabela de marcaj. La pauză, tabela indica o diferență de 22 puncte. Deși în minutul 33 vulturii aveau 28 lungimi în fața gazdelor, moldovenii au fost activi pe final și au încercat revenirea. În cele din urmă, baschetbaliștii noștri s-au întors acasă cu victoria.

Scor pe sferturi: 11-22, 19-23, 14-21, 37-19.

Aruncări libere(%): 100-71

FC Argeș are un bilanț de 10/4 și urmează să dispute 3 meciuri, pe teren propriu, într-un interval de o săptămână. În ultima etapă a turului de campionat, vulturii vor primi vizita celor de la Rapid București.