Connect with us

Baschet

Victorii consecutive, iar baschetbaliștii par să pună supremație pe locul al treilea

FC Argeș a obținut două victorii consecutive, ce o mențin pe locul al treilea în clasamentul la zi al Ligii Naționale de Baschet masculin.

Echipa lui Tudor Costescu a dispus de BC CSU Sibiu, în deplasare, cu scorul de 78-73, într-un meci contând pentru etapa a 28-a, disputat sâmbătă (09.04), pe Cibin. Acest joc a consemnat o revenire spectaculoasă a vulturilor, care, fără Tudor Costescu pe banca tehnică în sfertul decisiv (antrenorul fiind eliminat din meci în urma a două faulturi tehnice încasate), au avut parte de un final de vis. Și de această dată, în prim plan a fost Ștefan Odea, tânărul scoter al echipei, care a reușit să gestioneze excelent ultimele 10 minute ale partidei. Scor pe sferturi: 20-13, 19-25, 15-9, 19-31.

Aruncări libere(%): 67-67

În fine, în penultimul meci pe teren propriu în sezonul regulat, FC Argeș a primit vizita celor de la CSM Ploiești. Partida disputată marți (12.04), la Sala Sporturilor Trivale, s-a încheiat cu scorul de 80-57. Cu excepția startului de joc ce a aparținut prahovenilor, gazdele au pus stăpânire pe situație, mărindu-și avantajul în fiecare act. Scor pe sferturi: 14-18, 23-10, 19-14, 24-15.

Aruncări libere(%): 59-75

FC Argeș a ajuns la un bilanț de 21/7 și mai are de disputat două meciuri înaintea startului de playoff. Prima adversară va fi CSM Galați, care va sosi la Pitești pentru duelul de sâmbătă (16.04).